سقف کاذب و 
آکوستیک آلومینیوم دامپا
سقف های کاذب عموماً به دلایل زیر به کار می روند:

  • عایق حرارتی مناسب
  • عایق صوتی مناسب
  • محلی برای عبور کانالهای کولر و لوله های تاسیساتی
  • پنهان کردن نمای بد زیر سقف ها (به دلیل بیرون زدگی تیرها و خرپاها)
  • کوتاه کردن ارتفاع سقف برخی قسمتهای ساختمان به دلیل نورپردازی و ...

سقف های کاذب و آکوستیک آلومینیومی دامپا در رده سقف های متحرک ، بسته و دکوراتیو بوده و نمای غالب و قابل رؤیت دامپا عبارت است از سطوح با شیار و خطوط موازی که از پانل های آلومینیومی با عرض 10cm و 20cm و طول دلخواه ( حداکثر 600cm ) تشکیل شده است. دامپا زیر مجموعه ی مهمی از سقف های کاذب نواری را تشکیل داده و پانل تولید شده میتواند با نیروی سطحی و در جهت عرض پانل جا خورده و یا از جا خارج شوند. برای جلوگیری از پس زدن پانل جا خورده ، زبانه ای در سازه ی نگهدارنده ی آن ( یوچانل ) تعبیه شده تا در صورت درگیر شدن ( به صورت دستی ) ، قطعه را در جای خود قفل و ثابت نگه دارد.

ویژگی های منحصر به فرد در شکل هندسی زیرسازی و پانل دامپا ، قابلیت نصب از پائین ، پنهان ماندن سازه نگه دارنده ، سفارش و تولید با رنگ و طول برش دلخواه ، عدم نیاز به فشار عمود بر پانل جهت جا خوردن و یا از جا خارج شدن ( که عامل مهمی در تدوام و عمر زیاد دامپا میباشد ) ، قابلیت تقویت از پشت ، ... عملا" این سقف را به عنوان سقفی بی بدیل، مورد استقبال فراوان مصرف کنندگان قرار داده و انگیزه تولید محصولات مشابه و با کیفیت گوناگون گردیده است. اگر چه بی توجهی در رعایت استاندارد های تولیدی و اجرایی ، شکل هندسی ، ضخامت ورق آلومینیوم مصرفی ، آلیاژ و سختی ورق آلومینیوم مصرفی ، کیفیت رنگ کاری ، محدودیت در ارتفاع و نوع آویز گیری ، تعداد و فاصله یوچانل کشی ، استفاده بموقع از شاسی آهنی و جوشکاری ، استفاده از پروفیل و مقاطع جانبی و استحکام بخش ، استفاده از ابزار آلات جدید و ماشین آلات پیشرفته ، پرسنل کار آزموده ، ... آسیب فراوانی به کیفیت اجرای برخی از پروژه های دامپا و جایگاه این محصول در کشور وارد کرده است ولی همچنان بدلیل ویژگیهای چون دسترسی آسان به پشت سقف ، غیر قابل اشتعال بودن ، مقاومت در مقابل باکتری و مواد شیمیایی و رطوبت ، قابل شستشو بودن ، داشتن رنگ های دلخواه ، آکوستیک بودن ، قابلیت اجرا در سقف و پیشانی ، قابلیت اجرا در سطوح بزرگ یک پارچه و تلفیقی و قوسی ، مقاومت در برابر فشار باد ، سبکی ، سرعت نصب زیاد ، ... گزینه ی مهم برای بیمارستانها ، استادیوم و سالن های ورزشی ، استخر های سرپوشیده ، مترو ، جایگاه های گاز و پمپ بنزین ، پست های برق و مراکز صنعتی ، مراکز آموزشی و تجاری ، کارخانجات مواد غذایی و بهداشتی و نساجی ... میباشد.
از دیگر مزایای سقف های کاذب نواری و از جمله دامپا میتوان قابلیت تقویت و استحکام بخشی ( با افزایش مصرف سازه اصلی نگهدارنده ) به اندازه لازم و دلخواه نام برد. سیستم های مختلف سقف کاذب فضای بسیار مناسبی درسقف ایجاد می کند که علاوه برزیبایی ،نقش بسیار موثری درجلوگیری ازانعکاس صدا دارد.

انواع سقف های کاذب:


سقف های دکوراتیو کناف :
این سیستم سقف کاذب از صفحات روکشدار گچی که بر روی شبکه های گالوانیزه مخصوص نصب می گردند تشکیل می شود . شکل پذیری متنوع، نصب سریع، وزن سبک واقتصادی بودن ازمزایای این سیستم می باشد.این سقفها دربرابر عواملی همچون زلزله،آتش سوزی ،رطوبت،انعکاس صدا و اتلاف انرژی مقاوم هستند. 


 سقف کاذب تایل :
این نوع سقف از تایلهای 60*60 سانتیمتری بسیار سبک که بر روی شبکه های منظم قرار می گیرند تشکیل می گردند.صفحات آکوستیک تایل به دلیل هدایت صوت از طریق منافذ موجد در آن به پشت سقف جذب صوت را به بالاترین حد ممکن می رسانند،از این رو درمراکزتجاری اداری، فروشگاهها بیمارستانها ،کتابخانه ها ،سالن های آمفی تاتر کاربرد وسیعی دارند.


 سقف کاذب دامپا آلومینیوم :
سقف های کاذب دامپا دامنه مصرف وسیع داشته ودرتمام اماکن اعم از مسکونی، تجاری، اداری، استخرها قابل مصرف می باشد.دامپا آلومینیوم کاملا غیر قابل اشتعال بوده ودررنگهای مختلف قابل عرضه می باشدوامکان نورپردازی مناسب ونصب دریچه های توزیع کننده هوادر آن پیش بینی گردیده است.

 سقف کاذب P.V.C :
سقف کاذب P.V.C دررنگها وطرحهای بسیار متنوع قابل عرضه بوده ودربرابر رطوبت 100%مقاوم است. وزن سبک،نصب سریع وشکل پذیری متنوع از ویژگیهای این نوع سقف کاذب می باشد.


عموما از دامپا برای زیر کار و به علت ارزان بود آن حتی از آن برای روی کار نیز استفاده می شود علاوه بر این ها از آن برای سقف های اداری – تجاری – سقف کاذب مغازه ها – گوشه ی کار و... استفاده می شود.
 برای ساخت دامپا از ورق 0.6 استفاده می شود.
دامپا را از دو ورق سیاه که در محل های بیرون
ساختمان  کاربرد دارد و ورق گالوانیزه که از آن پون رنگ کوره ای دارد در داخل ساختمان، مغازه، اداره و... استفاده می شود ،.


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 15 خرداد 1390    | توسط: سینا ابوالحسینی    |    | نظرات()